בשוק קרנות ההשתלמות פועלות לצד בתי ההשקעות המוכרים גם כמה עשרות קרנות מגזריות — מינהל, עגור, קרן המורים והגננות, אקדמאים, הנדסאים, עובדי המדינה ואחרות. הן אינן מפרסמות, אי אפשר פשוט להצטרף אליהן, ורוב הציבור לא שמע עליהן. ובכל זאת הן מנהלות עשרות מיליארדי שקלים — וגובות דמי ניהול של 0.12%, כחמישית ממה שגובה קרן מסחרית ממוצעת. הנה מי זכאי לכל אחת, מה הביצועים שלהן בפועל, ומתי כדאי — או לא כדאי — לנייד מהן החוצה.
קרן מגזרית נוסדה בהסכם בין ארגון עובדים או איגוד מקצועי לבין מעסיקים, והיא פתוחה רק לעובדים בענף או במקום עבודה מסוים. החברה המנהלת שלהן היא לרוב חברה ללא מטרות רווח וללא בעלי מניות פרטיים — כל מטרתה לנהל את כספי העמיתים, ולא להפיק רווח עבור בית השקעות. זהו ההסבר המבני לדמי הניהול הנמוכים.
חשוב להבין את ההבדל: קרן השתלמות היא חיסכון וולונטרי. אין חובה חוקית להפקיד בה, וההפקדה נעשית בהסכמה בין העובד למעסיק. בקרן מגזרית ההסדר נקבע בדרך כלל בהסכם הקיבוצי, כך שהעובד משויך אליה אוטומטית עם תחילת העבודה — ולעיתים כלל אינו מודע לכך שיש לו קרן, ובוודאי לא לתנאים המצוינים שלה.
| הקרן | דמי ניהול ממוצעים מצבירה |
|---|---|
| קרן השתלמות למורים וגננות (קג"מ) | 0.12% |
| מורים תיכוניים, מורי סמינרים ומפקחים | 0.12% |
| עגור | 0.19% |
| קרן החיסכון לצבא הקבע | 0.19% |
| אקדמאים במדעי החברה והרוח | 0.28% |
| רום — רשויות מקומיות | 0.31% |
| הנדסאים וטכנאים | 0.35% |
| עובדי המדינה | 0.38% |
| מינהל | 0.55% |
| לשם השוואה — קרנות מסחריות | 0.51%–0.68% |
מקור: נתוני גמל נט (data.gov.il), תקופת דיווח אוגוסט 2026, ממוצע משוקלל לכל החברה המנהלת. דמי ניהול מהפקדה בקרנות השתלמות עומדים על 0% כמעט בכל הגופים.
שימו לב שמינהל היא היוצאת דופן: דמי הניהול שלה, 0.55%, דומים לאלה של קרן מסחרית. הנחת היסוד ש"קרן מגזרית תמיד זולה יותר" אינה נכונה — צריך לבדוק כל קרן לגופה.
זו השאלה המעניינת באמת. דמי ניהול נמוכים אינם שווים דבר אם התשואה נמוכה בהתאם. הנה המסלול הכללי, הנפוץ ביותר, לפי נתוני אוגוסט 2026:
| הקרן | 12 חודשים | ממוצע שנתי 3 שנים | ממוצע שנתי 5 שנים | דמי ניהול |
|---|---|---|---|---|
| כלל השתלמות כללי (מסחרית) | 15.34% | 13.11% | 8.03% | 0.54% |
| מורים וגננות — מסלול מקוצר | 14.13% | 12.48% | 7.70% | 0.12% |
| מורים תיכוניים — מסלול רגיל | 14.11% | 12.55% | 7.96% | 0.12% |
| מנורה מבטחים כללי (מסחרית) | 14.00% | 12.05% | 7.64% | 0.63% |
| מורים וגננות — המסלול הרגיל | 13.99% | 12.53% | 7.80% | 0.12% |
| הנדסאים וטכנאים | 13.52% | 12.39% | 7.60% | 0.35% |
| מיטב השתלמות כללי (מסחרית) | 13.11% | 12.59% | 8.06% | 0.60% |
| מינהל | 12.48% | 11.64% | 7.01% | 0.56% |
| רום — קלאסי | 12.35% | 12.15% | 8.13% | 0.31% |
| עובדי המדינה | 12.32% | 12.55% | 8.10% | 0.38% |
| עגור | 12.15% | 12.38% | 8.20% | 0.20% |
| אקדמאים במדעי החברה והרוח | 11.88% | 11.61% | 7.04% | 0.28% |
| אלטשולר שחם כללי (מסחרית) | 10.97% | 11.22% | 6.05% | 0.69% |
| ילין לפידות כללי (מסחרית) | 10.67% | 11.32% | 7.51% | 0.68% |
מקור: גמל נט, אוגוסט 2026. תשואות 3 ו-5 שנים כממוצע שנתי. תשואות עבר אינן מבטיחות תשואה עתידית.
התמונה ברורה: הקרנות המגזריות נמצאות בלב הטווח, לא בתחתיתו. עגור, למשל, השיגה 8.20% ממוצע שנתי בחמש שנים — יותר מכלל, מיטב, מנורה, אלטשולר וילין לפידות באותו מסלול — ובדמי ניהול של 0.20% במקום 0.54%–0.69%. קרן המורים והגננות מציגה 7.80% בדמי ניהול של 0.12%.
כלומר, העמיתים בקרנות האלה מקבלים תשואה תחרותית לחלוטין, ומשלמים עליה פחות ממחצית — ולעיתים חמישית — ממה שמשלם חוסך בקרן מסחרית.
חוסך עם צבירה של 400,000 ₪ שנשארת מושקעת 15 שנה בתשואה ברוטו של 8% בשנה:
הפרש של כ-81,000 ₪ — על אותה תשואה בדיוק, רק בגלל דמי הניהול. חישוב להמחשה בלבד. זו הסיבה שעמית בקרן מגזרית צריך לחשוב פעמיים לפני שהוא מקשיב להצעת ניוד.
ולהפך: חוסך בקרן מסחרית שמשלם 0.68% יכול כמעט תמיד לשפר את תנאיו במשא ומתן, ובמיוחד כשיש לו צבירה משמעותית או כשהוא שוקל ניוד. התעריף המפורסם הוא נקודת פתיחה, לא גזירת גורל. הרחבנו על כך במדריך דמי ניהול 2026 — כמה אתם באמת משלמים.
ניוד קרן השתלמות בין גופים הוא זכות של כל עמית: הוא אינו אירוע מס, אינו פוגע בוותק לצורך נזילות, והוא חינם. אבל בקרן מגזרית יש שני סייגים מהותיים:
מנגד, יש מצבים שבהם ניוד מוצדק: כאשר הקרן המגזרית אינה מציעה את המסלול שאתם צריכים (לא לכולן יש מסלול מנייתי או עוקב מדד), או כאשר הביצועים בטווח של חמש שנים נמוכים בעקביות. הכללים המלאים נמצאים במדריך איחוד קרנות השתלמות.
חוסכים רבים אינם יודעים באיזו קרן הם נמצאים, ובוודאי לא מה דמי הניהול שהם משלמים. שלוש דרכים:
לא. הזכאות נגזרת ממקום העבודה או מההסכם הקיבוצי החל עליכם. אם עזבתם את המגזר, הכסף שצברתם נשאר בקרן וממשיך להיות מושקע, אך לא ניתן להמשיך להפקיד.
החשבון הופך ללא פעיל, הכסף ממשיך להיות מושקע, והוותק לצורך נזילות נשמר. אין חובה לנייד.
בחלקן כן. למשל מינהל, עובדי המדינה, הנדסאים, רום ואקדמאים מציעות מסלול מניות ומסלול עוקב S&P 500. בקרנות אחרות מבחר המסלולים מצומצם יותר, וזו נקודה שכדאי לבדוק. השוואת המסלולים המנייתיים נמצאת בהשוואת מסלולי מניות בקרנות השתלמות.
בדרך כלל לא — הם אחידים לכל העמיתים ונקבעים בהסדר. זה בדיוק ההפך מקרן מסחרית, שבה התעריף המפורסם הוא נקודת פתיחה למשא ומתן.
אם אתם עובדי הוראה, עובדי מדינה, עובדי רשות מקומית, הנדסאים או אקדמאים — סביר שיש לכם קרן השתלמות בתנאים שחוסך פרטי אינו יכול להשיג בשום משא ומתן. שווה לוודא באיזה מסלול הכסף יושב, ולהיזהר מאוד מהצעות ניוד שמבטיחות תשואה גבוהה יותר אך מתעלמות מעלות דמי הניהול שתשלמו מכאן ואילך.
הבהרה: האמור לעיל הוא מידע כללי בלבד ואינו מהווה ייעוץ פנסיוני, ייעוץ השקעות או ייעוץ מס, ואינו תחליף לייעוץ אישי. תנאי הזכאות לכל קרן נקבעים בהסכמים החלים על המגזר ועשויים להשתנות — יש לאמת מול הקרן עצמה. הנתונים מבוססים על פרסומי גמל נט לתקופת הדיווח אוגוסט 2026. תשואות העבר אינן מעידות על תשואות עתידיות. ט.ל.ח.