השוואת קופות פנסיה וגמל
קרן השתלמות במסלול מניות 2026 — השוואת כל הגופים לפי תשואה ודמי ניהול
כללי 22 בספטמבר 2026 זמן קריאה: 7 דקות

קרן השתלמות במסלול מניות 2026 — השוואת כל הגופים לפי תשואה ודמי ניהול

כל קרנות ההשתלמות מציעות "מסלול מניות", והשם נשמע זהה בכולן. אבל בשנה האחרונה הפער בין הקרן המובילה לאחרונה במסלול הזה עמד על כמעט 8 נקודות אחוז — 25.97% מול 18.23%. על צבירה של 200,000 ₪ זהו הפרש של כ-15,000 ₪ בשנה אחת בלבד, באותו סוג מסלול, באותה רמת סיכון מוצהרת. המדריך הזה משווה את כל הגופים לפי נתוני אוגוסט 2026, ומסביר מה מייצר את הפער.

הטבלה המלאה — מסלול מניות בקרנות השתלמות

הקרן 12 חודשים ממוצע שנתי 3 שנים ממוצע שנתי 5 שנים דמי ניהול מצבירה נכסים (מיליוני ₪)
כלל השתלמות מניות 25.97% 21.30% 11.58% 0.53% 5,414
הראל השתלמות מסלול מניות 23.74% 20.20% 12.05% 0.53% 5,421
מנורה מבטחים השתלמות מסלול מניות 23.59% 20.70% 11.89% 0.49% 3,180
מור קרן השתלמות — מניות 23.15% 21.16% 12.58% 0.71% 14,775
מיטב השתלמות מניות 22.22% 20.99% 12.21% 0.55% 8,624
מגדל השתלמות מסלול מניות 21.87% 20.55% 12.07% 0.49% 4,654
הפניקס השתלמות מניות 21.55% 20.49% 11.80% 0.58% 6,998
אינפיניטי השתלמות מניות 20.39% 20.77% 14.52% 0.59% 1,244
אנליסט השתלמות מניות 18.67% 19.37% 12.05% 0.63% 17,496
אלטשולר שחם השתלמות מניות 18.23% 18.25% 9.39% 0.68% 5,824
ילין לפידות קרן השתלמות מסלול מניות 18.23% 18.88% 12.14% 0.67% 12,681

מקור: נתוני גמל נט (data.gov.il), תקופת דיווח אוגוסט 2026. תשואות 3 ו-5 שנים מוצגות כממוצע שנתי. דמי ניהול מהפקדה בקרנות השתלמות עומדים על 0% בכל הגופים שבטבלה; דמי הניהול בפועל נקבעים במשא ומתן ועשויים להיות נמוכים מהמפורסם. תשואות עבר אינן מבטיחות תשואה עתידית.

מה קורה כשמסתכלים על חמש שנים במקום על שנה

הדירוג מתהפך כמעט לחלוטין. אינפיניטי, שמדורגת במקום השמיני ב-12 החודשים האחרונים, מובילה בטווח של חמש שנים עם ממוצע שנתי של 14.52%. כלל, מובילת השנה האחרונה, נמצאת במקום האחרון כמעט בטווח החמש-שנתי עם 11.58%.

רוצים לעקוב אחר החיסכון שלכם?
הצטרפו לאזור האישי בחינם — מעקב ביצועים, השוואת קרנות והתראות
הצטרפו עכשיו בחינם

זו התזכורת החשובה ביותר בכל השוואת תשואות: שנה אחת אינה נתון סטטיסטי, היא אנקדוטה. מסלול מניות שהיכה את השוק בשנה מסוימת עשוי פשוט להיות מוטה לסקטור שעשה שנה טובה. הרחבנו על כך במדריך בדיקת ביצועי קרנות — אל תסתמכו על שנה אחת.

שימו לב גם לפער של אלטשולר שחם: 9.39% ממוצע שנתי בחמש שנים, מול 12%–14.5% אצל רוב המתחרות. על פני חמש שנים, פער שנתי של 3 נקודות אחוז על צבירה של 300,000 ₪ מסתכם בעשרות אלפי שקלים.

למה בכלל יש פער כזה בין מסלולים "זהים"?

"מסלול מניות" הוא הגדרה רגולטורית רחבה: לפחות 75% מהנכסים חשופים למניות. מה שקורה בתוך ה-75% האלה שונה לגמרי בין הגופים:

  • חשיפה לחו"ל מול ישראל. קרן עם משקל גבוה למניות ישראליות תציג תוצאה שונה לחלוטין מקרן שמשקיעה בעיקר בוול סטריט. בשנה האחרונה השוק הישראלי היה חזק במיוחד, וזה מסביר חלק ניכר מהפערים בטבלה.
  • חשיפה מטבעית. קרן שמגדרת את חשיפת הדולר מקבלת תוצאה שונה מקרן שאינה מגדרת. בתקופה של התחזקות השקל, גידור המט"ח שיפר את התשואה השקלית.
  • ניהול אקטיבי מול עוקב מדדים. מסלול מניות קלאסי הוא מנוהל. מי שרוצה חשיפה למדד ספציפי — למשל מסלול S&P 500 בקרן השתלמות — צריך לבחור מסלול עוקב מדד, שבו הפער בין הגופים קטן בהרבה ומסתכם בעיקר בדמי הניהול.
  • גודל הקרן. קרן של 17 מיליארד ₪ מתקשה לנוע בזריזות בשוק הישראלי הקטן; קרן של מיליארד ₪ גמישה יותר — לטוב ולרע.

הקרנות המגזריות — דמי ניהול נמוכים בהרבה

לצד הגופים המסחריים פועלות קרנות השתלמות מגזריות, שמנוהלות על ידי חברות ללא מטרות רווח. מסלולי המניות שלהן מציגים תשואות דומות מאוד — אך בדמי ניהול נמוכים משמעותית:

הקרן 12 חודשים ממוצע שנתי 3 שנים ממוצע שנתי 5 שנים דמי ניהול
הנדסאים וטכנאים — מניות 20.34% 18.62% 12.19% 0.35%
מינהל — מסלול מניות 20.33% 19.47% 12.08% 0.55%
עובדי המדינה — מסלול מניות 20.25% 20.04% 12.52% 0.38%
אקדמאים במדעי החברה והרוח — מניות 20.00% 20.61% 11.25% 0.28%
רום ספיר מניות (רשויות מקומיות) 19.33% 20.89% 13.17% 0.30%

הקרנות האלה סגורות להצטרפות חופשית — הזכאות נגזרת ממקום העבודה או מההסכם הקיבוצי. מי שזכאי לאחת מהן צריך לשקול היטב לפני שהוא מנייד החוצה לקרן מסחרית: דמי הניהול הנמוכים אינם ניתנים לשחזור, והחזרה פנימה לרוב אינה אפשרית.

כמה עולה הפער בפועל — דוגמה על 300,000 ₪

נניח שני חוסכים עם צבירה זהה של 300,000 ₪ בקרן השתלמות במסלול מניות, שאינם מפקידים עוד, ל-10 שנים. האחד בקרן שמניבה 12.5% בממוצע שנתי, השני בקרן שמניבה 9.4% — כלומר הפער שנמדד בפועל בין הקרנות בטבלה בטווח של חמש שנים:

  • בתשואה שנתית ממוצעת של 12.5%: הצבירה מגיעה לכ-975,000 ₪.
  • בתשואה שנתית ממוצעת של 9.4%: הצבירה מגיעה לכ-735,000 ₪.

ההפרש — כ-240,000 ₪ — נוצר בלי שאף אחד מהשניים הפקיד שקל נוסף, ובלי שאחד מהם לקח סיכון מוצהר גבוה יותר. שניהם נמצאים ב"מסלול מניות". החישוב להמחשה בלבד, בהנחת תשואה קבועה ובלי ניכוי דמי ניהול.

זו הסיבה שבדיקה של חמש דקות בדוח השנתי שווה יותר מכל החלטת השקעה אחרת שרוב החוסכים מקבלים במהלך השנה.

מה לבדוק בדוח השנתי שלכם

הדוח השנתי שאתם מקבלים עד 31 במרץ בכל שנה מכיל את כל מה שצריך כדי לבצע את ההשוואה:

  • שם המסלול המדויק — לא "קרן השתלמות" אלא המסלול בתוכה. חוסכים רבים משוכנעים שהם במסלול מנייתי בעוד הכסף יושב במסלול כללי או אפילו אג"חי, פעמים רבות כברירת מחדל שנקבעה על ידי המעסיק בעת ההצטרפות.
  • שיעור דמי הניהול מצבירה שנגבה מכם בפועל — לא המחירון המפורסם.
  • התשואה שהושגה בחשבון לעומת תשואת המסלול המפורסמת.

אם אין לכם את הדוח בהישג יד, אפשר לראות את הנתונים גם באזור האישי של הגוף המנהל, ולהשוות מול גמל נט — הכלי הרשמי של רשות שוק ההון, שממנו נגזרות כל טבלאות ההשוואה בשוק, כולל אלה שבמאמר זה. הסבר מפורט על אופן השימוש בו נמצא במדריך גמל נט ופנסיה נט, וסיכום הכללים החלים על קרנות השתלמות — ותק, נזילות ומיסוי — מרוכז בכל-זכות.

איך בוחרים מסלול מניות — ארבע בדיקות

  1. התאמת טווח ההשקעה. מסלול מניות יכול לרדת ב-20% בשנה גרועה. הוא מתאים למי שלא מתכוון לגעת בכסף בשנים הקרובות. מי שמתכנן למשוך את קרן ההשתלמות בתוך שנה-שנתיים — מסלול מניות אינו מתאים לו, גם אם התשואות מפתות.
  2. עקביות, לא שיא. בדקו את שלוש העמודות יחד. קרן שמופיעה בשליש העליון בכל שלושת הטווחים עדיפה על קרן שזינקה שנה אחת.
  3. דמי ניהול. ההבדל בין 0.28% ל-0.71% נראה זניח, אך הוא נגבה מהצבירה כולה מדי שנה. חשוב לדעת שדמי הניהול ניתנים למשא ומתן — במיוחד בצבירות גדולות. ראו כמה אתם באמת משלמים בדמי ניהול.
  4. תשואה מול סיכון. מדד שארפ מודד כמה תשואה הושגה ביחס לתנודתיות. קרן שהשיגה תשואה דומה בתנודתיות נמוכה יותר ניהלה את הכסף טוב יותר. הסברנו את המדד במאמר מדד שארפ בקרנות פנסיה וגמל.

מסלול מניות או מסלול כללי?

במסלול הכללי החשיפה המנייתית נמוכה יותר (בדרך כלל 30%–50%), והיתר מושקע באג"ח ובנכסים אחרים. בשנה האחרונה מסלולי המניות בקרנות ההשתלמות הניבו כ-21.6% בממוצע, לעומת כ-12%–15% במסלולים הכלליים — פער שמשקף שנה חזקה בשוקי המניות, ושבשנה שלילית יתהפך.

הכלל הפשוט: ככל שטווח ההשקעה ארוך יותר, כך מסלול מנייתי מתאים יותר. קרן השתלמות שנועדה לשמש כחיסכון ארוך טווח — ולא כ"כסף לשיפוץ בעוד שנתיים" — מתאימה למסלול מנייתי הרבה יותר ממה שרוב החוסכים בוחרים בפועל. השוואה מלאה בין המסלולים נמצאת במדריך בחירת מסלול בקרן השתלמות.

שאלות נפוצות

אפשר לעבור למסלול מניות בקרן הקיימת?

כן. מעבר בין מסלולים באותה קרן הוא חופשי, ללא עלות וללא אירוע מס, והוא אינו פוגע בוותק לצורך נזילות.

ומעבר לקרן אחרת?

ניוד בין קרנות השתלמות שומר על הוותק ואינו אירוע מס. כדאי לבדוק קודם את דמי הניהול שמציעה הקרן הקולטת ואת עקביות הביצועים שלה, ולא רק את תשואת השנה האחרונה.

כמה מסלולי מניות אפשר להחזיק?

אפשר לפצל את החיסכון בין מסלולים בתוך אותה קרן. פיצול בין מסלול מנייתי מנוהל למסלול עוקב מדד הוא אסטרטגיה נפוצה למי שרוצה לפזר בין שתי גישות ניהול.

שורה תחתונה

מסלול מניות הוא הכלי החזק ביותר שיש בקרן השתלמות לטווח ארוך — אבל השם על המסלול לא מספר את הסיפור. הפער בין הגופים נובע מהרכב אמיתי שונה, ולכן הבחירה צריכה להתבסס על עקביות לאורך שלוש וחמש שנים, על דמי הניהול שאתם משלמים בפועל, ועל התאמה לטווח שבו תזדקקו לכסף.


הבהרה: האמור לעיל הוא מידע כללי בלבד ואינו מהווה ייעוץ השקעות, ייעוץ פנסיוני או ייעוץ מס, ואינו תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתוניו של כל אדם. הנתונים מבוססים על פרסומי גמל נט לתקופת הדיווח אוגוסט 2026 ועשויים להתעדכן. תשואות העבר אינן מעידות על תשואות עתידיות. ט.ל.ח.

עקבו אחרינו בגוגל